تبلیغات
نبرد ورزشی - سرمربی سابق ‍‍‍ژیمیناستیك ایران:در ژیمیناستیك یا باید مجتهد بود یا مقلد

سرمربی سابق ‍‍‍ژیمیناستیك ایران:در ژیمیناستیك یا باید مجتهد بود یا مقلد

پنجشنبه 25 شهریور 1389 06:16 ب.ظ

نویسنده : نبرد ورزشی

سرمربی سابق تیم ژیمناستیک ایران: در ژیمناستیک یا باید مقلد بود یا مجتهد!

هنوز فراموش نکرده ایم، بازیهای آسیایی دوحه ی قطر را که چگونه ژیمناستیک ایران، یکی از قدرت های برتر جهان؛ یعنی چین را انگشت به دهان گذاشت و پس از سالها، حمیدرضا بابایی، ژیمناست خوب قزوینی به همراه سرمربی قزوینی اش توانست با اقتدار به فینال بازیهای آسیایی دوحه ی قطر در سال 2006 دست یابد. پس از آن بود که در میادین ملی، کمتر از ژیمناست های ایرانی خبری شد. برای اینکه در چند و چون کار قرار بگیریم، با محمدرضا خیرخواه، سرمربی سابق تیم ملی دقایقی هم صحبت شدیم.

وضعیت فعلی تیم ملی ژیمناستیک ایران را چطور ارزیابی می کنید؟

من دو یا سه سال، سرمربی تیم ملی بوده ام. نفراتی که اکنون  در این تیم هستند، در سال 2006 با من کار کرده اند و هیچ بازیکن جدیدی به این تیم اضافه نشده است. ما از رتبه ی شانزدهم، به رتبه ی هشتم رسیدیم. در حال حاضر تیم ملی 4 سال است اردوهای مختلف را پشت سر می گذارد وتا کنون به 10 تا 20 کشور رفته اند و کلی  هم هزینه شده است. اگر قرار باشد تیم یک یا دو امتیاز بیشتر در مسابقات بگیرد، کار خاصی انجام  نداده است. باید حداقل 4 رتبه بالا بیایند؛  در هر صورت امیدوارم تیم ملی موفق شود؛ البته در مورد نتایج این تیم،پس از مسابقات آسیایی گوانگجو، بهتر می توان اظهار نظر کرد.

  چراشما با یک دید شک برانگیز به نتیجه گیری تیم ملی نگاه می کنید ؟

در ژیمناستیک یا باید مقلد بود یا مجتهد. با مربیان خارجی کیلویی هم به جایی نخواهیم رسید. از هر 20 هزار ژیمناست، 10 نفر، بهتر از بقیه می شوند؛ ولی از 10 نفر، چند نفر ملی پوش می توان ساخت؟. ما پشتوانه ایی برای تیم ملی فعلی نداریم؛ چون سطحی فکر می کنیم.

 از مربیان خارجی گفتید. به نظر شما مربیان چه کشورهایی می توانند به ژیمناستیک ما کمک کنند؟

 سالهاست در ژیمناستیک ما مربی خارجی می آید؛ ولی نه تنها هیچ خیری ندیده ایم؛ بلکه به ما ضربه نیز زده اند. برای ساختن یک تیم خوب، یک مربی، باید 10 سال زحمت بکشد. باید از مربیان صاحب سبک چینی، ژاپنی یا روسی آن هم برای آموزش مربیانمان استفاده کنیم. وقتی مربی آموزش ببیند، می تواند ورزشکار خوب نیز پرورش دهد. مربیان هزار دلاری، هیچ چیز برای آموزش ندارند. فدراسیون نشین ها فقط دنبال اسامی دهان پر کن رفته اند که مثلاً ما مربی خارجی آورده ایم.

پس شما معتقدید؛ خارجی ها، نباید سرمربی تیم ملی باشند؟

من 8 سال، خوب یا بد بازیکن سازی کرده ام؛ اما آیا می توان روی دیوار کج، ساخت و ساز کرد؟ باید کار از پایه درست شود، بعد مربی خارجی بگذاریم که تاثیرگذار باشد؛ آن هم مربی خوب.

  چراشما در چند وقت اخیر، از منتقدان اصلی فدراسیون ژیمناستیک بوده اید ؟

چون فدراسیون نخبه کشی می کند. آنها می خواهند ما فقط به به  وچهچه کنیم که من هم این را دوست ندارم. باید حقایق تلخ و شیرین را با هم گفت. باید انتقادات گفته شود تا رشد کنیم.

فدراسیونی ها، بارها از من خواسته اند تا به تهران بروم؛ ولی من نپذیرفته ام. فدراسیون نشین ها، از حقیقت فراری هستند و جنبه ی انتقاد پذیری ندارند.آنها می خواهند ما دروغ بگوییم که ما هم این کار را نمی کنیم.

این انتقادات شما هیأت قزوین را در تنگنا قرار نمی دهد؟

من یک یا دو سال است، سکوت کرده ام، به خاطر اینکه هیأت مورد تاخت و تاز قرار نگیرد؛ ولی فدراسیون نشین ها کاری می کنند که نمی توانم ساکت باشم؛ چون در حقم اجحاف زیادی کرده اند. با این تفاسیر به هیچ عنوان قصد تخریب کسی را ندارم؛ ولی احساس می کنم؛ چون این فرد، رییس فدراسیون است، هر کاری دلش خواسته، کرده است و هیچ کس هم حق حرف زدن و انتقاد کردن نداشته است. هرکس هم انتقاد کند، باید محو شود. من سعی زیادی کرده ام که به هیأت قزوین لطمه نخورد؛ چون از یک خانواده ایم. دوست ندارم مشکلاتمان رسانه ایی شود؛ اما می خواهم بگویم ریاست فدراسیون، ارث پدری هیچ کس نیست. تمام کسانی که سری توی سرها داشته اند، از فدراسیون رانده شده اند. خدا می داند که ما چیزی برای خودمان نخواسته و نمی خواهیم. اگر هم حرفی می زنیم برای رشد ژیمناستیک ایران است.

سرمربی تیم ملی دوست من است؛ اما این تیم مربیان مختلفی را تجربه کرده است. شک من به این خاطر است که هیچ فرد جدیدی وارد تیم نشده است. باید در طول  چهار سال گذشته، حداقل پنج نفر جدید وارد تیم می شدند که نشدند. نه تنها در مورد تیم ملی، بلکه در مورد کل ژیمناستیک ایران شک دارم. ما در این رشته 60 سال سابقه داریم؛ ولی رشدی نداشته ایم. بزرگترین نشانه ی رشد این است که افرادی جدید وارد تیم ملی شوند؛ هر چند به نتیجه گیری ملی پوشان فعلی ایمان دارم.

پس شما منتقد به ورود بازیکنان جدید به تیم ملی هستید؟

بله؛ البته شاید تنها یک مورد تغییر در ترکیب تیم ملی داشته ایم.

شاید ژیمناست خوب نداشته ایم تا به تیم ملی دعوت شود؟

 درهمین سالها در تیم ملی رقابت بین هفت نفر بوده است و از بین این هفت نفر، شش نفر انتخاب شده اند. این نشانگر عدم رشد ژیمناستیک است؛ البته در ترامپولین وایروبیک رشد داشته ایم.

 به نظر شما چه چیزی باعث عدم معرفی بازیکنان جدید شده است؟

سرخوردگی، مهمترین عاملی است که باعث شده تیم ها و مربیان، بازیکن سازی نکنند؛ چون فدراسیون فقط تعریف و تمجید می خواهد.

پس لازمه ی داشتن یک تیم ملی قوی چیست؟

برای پیشرفت در هر ورزشی، باید ساختار درست شود، باید همه ی شهرستانها فعالیت خوب داشته باشند و مربیانشان با انگیزه باشند. اگر ما فقط به 6 نفر دلخوش باشیم؛ یعنی شکست. باید وسایل و امکانات مناسب در اختیار شهرستانها قرار دهیم و از آنها بازیکن ملی پوش بخواهیم.

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -