تبلیغات
نبرد ورزشی - وضعیت فوتبال استان در گفت وگو با صاحب نظران

وضعیت فوتبال استان در گفت وگو با صاحب نظران

شنبه 10 مهر 1389 11:31 ق.ظ

نویسنده : نبرد ورزشی

نبرد بررسی می کند؛

وضعیت فوتبال استان در گفت وگو با صاحب نظران

ورزش فوتبال در دنیای کنونی از آنچنان اهمیتی برخوردار است که هر چهار سال یکبار، جام جهانی فوتبال برگزار می شود و کشورها برای میزبانی آن متوسل به ترفندها، لابی ها و ازدیاد امکانات خود می گردند تا از برگزاری آن به اهداف ورزشی، سیاسی، اقتصادی و معرفی کشور خود برسند.

 شکل گیری تیم های ملی کشورها، از طریق انتخاب بازیکنان باشگاهها صورت می گیرد. باشگاه ها نیز هرکدام متعلق به نقطه ای از کشورها محسوب می شوند و همینطور این نقاط یا همان استانها و ایالت ها نیز توابعی دارند که در واقع ساختار انتخاب تیم ملی و به طور کلی پیشرفت و تغییر و تحولات فوتبال در آن انجام می شود.

استان قزوین نیز در میان استانهای فوتبال خیز ایران، همانند بوشهر، آبادان، آذربایجان و تهران در دهه های 60 و 70 در فوتبال ایران مطرح بوده است. از زمانی که تیم پیکان به استان قزوین واگذار شد. این تیم فراز و فرودهایی را با مربیان مختلف سپری کرده است و متاسفانه در لیگ دهم، متحمل شکست هایی شده است که به هیچ وجه مورد قبول جامعه فوتبال و مردم فوتبال دوست قزوین نیست. به راستی مشکل در کجاست؟ هیأت فوتبال استان، مدیریت استان، بازیکنان، دولت و یا موارد دیگر؟

از طرفی شاهد فروش تیم هایی مثل نیرومحرکه، پوشینه بافت هستیم و انگار که هیچ اتفاقی نیفتاده است. از طرف دیگر، شاهد آن هستیم که بسیاری از تیم ها مثل آرش بتن و پیکان در لیگ برتر به زنگ تفریح سایر تیم ها تبدیل شده اند و به نوعی با حیثیت قزوین بازی می شود؛ اما گویا هیچ اراده ای برای تغییر این وضعیت دیده نمی شود. چه کسی و یا کسانی مقصر هستند؟ زمانی که پیکان به قزوین واگذار شد، دولت چه مقدار به این تیم همانند سایر تیم ها کمک کرده است؟ به راستی سهم استان قزوین از برخورداری سهم دولتی در قالب تیم پیکان چه میزان بوده است؟ چرا همیشه در قزوین، باید شاهد آن باشیم که در هر زمان، در خصوص فوتبال، شاهد حرکت از صفر باشیم؟چه موقع این آغاز به فرجامی خوش تبدیل خواهد شد؟ چرا بارها و بارها، باید به اصطلاح از نقطه صفر شروع کرد؟ چه مقدار به مدیریت و نقش افراد کارشناس بها داده شده است؟ آیا تاکنون در تغییرات مدیریتی در هیأت فوتبال به فلسفه و اهداف تغییر فکر کرده ایم؟ آیا وقتی شخصی را برای تصدی پستی در نظر می گیرند، به توانمندی او فکر کرده ایم؟

پروسه تصمیم گیری مسیر و فرایندی دارد که در درجه اول، زمانبر و در درجه بعدی احتیاج به اعتبار دارد. آیا در انتخاب سکانداری که می خواهد شروع کننده مدیریت این فرایند باشد، به صورت اساسی فکر کرده ایم که عاقبت کار چه خواهد شد؟ چرا فوتبال قزوین زمانی که با کمترین امکانات حرفی برای گفتن داشت؛ اما حالا چنین چیزی دیده نمی شود؟ با تحلیل کلیت موضوع آنچه استنباط می شود، این است که هر کس می خواهد مسوولیت شکست و بی برنامگی را به گردن دیگران اندازد و یا به نوعی توجیه نماید؛ اما در این میان دلسوزانی هم هستند که دیدگاه کارشناسی خویش را ارایه می کنند. نبرد بدور از پیشداوری به ارایه این  دیدگاه  هامی پردازد:

ملکی نژاد:

 مطالبات ورزشی مردم تحقق نیافته است

اولین داور ملی فوتبال استان قزوین گفت: داشتن ورزش های مردمی، تیم های مدعی و البته صاحب نام، مایه انگیزه و سرزندگی هر استانی است. مردم با بردها و باخت های تیم های مورد علاقه خود زندگی می کنند و از اینکه نتوانستیم در فوتبال و فوتسال به اهداف خود برسیم، ناراحتیم.

محمدملکی نژاد، مدرس داوری فوتبال و استاد دانشگاه در ادامه افزود: مسوولان استان در ارتباط با ورزش و فوتبال حقی دارند، در سوی دیگر مردم و اهالی ورزش نیز خواهان موفقیت فوتبال هستند. در این میان باید دیدگاه ها دو طرفه باشد. فوتبال استان که در سال های اخیر  تنها در قالب تیم پیکان خلاصه شده است ،باید از نظر روحی و روانی آسیب شناسی شود که چرا مشکل داریم؟ چرا دیگر تماشاگر وجود ندارد و یا دیگر تیم ها با مشکلات فراوان دست و پا می زنند؟

وی خاطر نشان کرد: احساس می کنم در این مقوله نظارت در کارنیست و کسی هم نیست بازخواست کند. متاسفانه وضع طوری پیش می رود که این شرایط نامناسب به حال خود رها شده است و این سبب گردیده، راههای پیشرفت بسته شود. باید قبول کنیم با  هزینه این پول ها از بیت المال و سرمایه ملی، مردم مطالباتی دارند که هنوز تحقق نیافته است و مدیران، مربیان، بازیکنان و مسوولان تصمیم گیرنده در این مسایل نقش مهمی دارند.

این استاد دانشگاه، ضمن برآورده شدن نیازهای مردم در حوزه ورزش و فوتبال تاکید کرد: تربیت بدنی به عنوان متولی اصلی ورزش و هیأت فوتبال، باید در خصوص فوتبال و فوتسال استان احساس مسوولیت نمایند. آیا تا بحال با حضور نخبگان، کارشناسان و دلسوزان جلسه ای برگزار شد که مشکلات برطرف شود؟  تاکنون چنین چیزی نبوده است. پیزوزی ها وشکست های تیم های فوتبال بر روی زندگی مردم تاثیر می گذارد وبا هر باختی  دچار سرخوردگی و بی انگیزگی می شوند  وبا هر پیروزی شادابی را در پی دارد.

 

گروه ای:

  فوتبال استان، عمل می خواهد نه حرف

مجید گروه ای، سرمربی قزوینی تیم فوتسال تربیت یزد گفت: زمانی که تیم های فوتبال استان، مثل نیرومحرکه، بسیج الوند، استقلال قزوین، سایپا شیشه و چند تیم دیگر رو به نابودی رفتند، با آوردن تیم پیکان تهران به قزوین دردی از دردهای فوتبال درمان نشد.

گروه ای افزود: تیم پیکان سال گذشته با هزینه چند میلیاردی نتوانست انتظارات قزوینی ها را برآورده کند؛حتی این تیم نتوانست از دوبازیکن قزوینی خود به نام دقیقی و عطایی نهایت استفاده را ببرد. در جذب مربیان قزوینی نیز ناکام بود، مهمتر از همه در پشتوانه سازی نیز کاری نتوانست انجام دهد. تیم فوتبال پیکان در سال های اخیر از مربیانی چون مدیر روستا،درخشان واحمد زاده از لحاظ فنی در کشور مطرح هستند، سود برده است. چه خوب بود مسوولان پیکان از مربیان توانمند فوتبال قزوین نیز در این تیم استفاده می کردند.آیا با آمدن دکتر ذوالفقار نسب و با این تعطیلی لیگ نمی شد تیم پیکان را با مربیان بومی آماده کرد؟ چرا به مربیان استان و فوتبال قزوین که کارنامه دارند، اعتماد نمی شود؟

گروه ای با انتقاد از مدیریت فوتبال استان در طول سال های اخیر در خصوص شرایط فوتبال استان تاکید کرد؛ در سال 88 با جمعی از پیشکسوتان فوتبال به دیدار ریاست هیأت فوتبال رفتیم تا در مورد راهکارهای پیشرفت و ارتقا  وآسیب شناسی فوتبال جلسه ای داشته باشیم که متاسفانه با بی مهری ایشان روبرو شدیم وهیچگاه جلسه ای در این مورد برگزارنشد. به شخصه  این برخورد از سوی رییس هیات فوتبال را نمی بخشم.  باید برای ارتقا فوتبال استان در بین اهالی این رشته همدلی وهمفکری باشد.

این مربی در مورد آینده فوتسال استان و تیم های پوشینه بافت و آرش بتن در سطح لیگ های کشوری خاطر نشان کرد:همگان بر این باوریم که فوتسال استان دارای پتانسیل و استعداد فراوانی است که در طول سال های اخیر به آن دست یافتیم. قرار بود در آرش بتن به عنوان سرمربی فعالیت کنم؛ولی به دلیل اینکه نگاه مدیران تیم وسیع نبود و تفکر لیگ برتری نداشتند، نتوانستیم توافق کنیم. حال با این نتایج مشخص است که ساختار تیم اشتباه است.  این تیم بازیکنانی در حد لیگ دسته دوم جذب کرده که توانایی مقابله با مدعیان فوتسال کشور را ندارد. متاسفانه اگر حرفی می زنیم برخی ها فکر می کنند می خواهیم به آرش بتن برسیم. مگر چه می شود به آرش بتن از نظر فکری و فنی کمک کرد؟ مگر این تیم سهمیه لیگ برتر استان ندارد؟ متاسفانه کسی و یا مرجعی نیست که فوتسال استان را از این مسایل آگاه کند و یا عده ای را توجیه کنند که می توان جبران کرد.

 

عظیمیان:

  متاسفانه خرد جمعی در فوتبال استان وجود ندارد!

رییس سابق هیأت فوتبال شهرستان قزوین در خصوص پیکان گفت: مشکلات تیم فوتبال پیکان، به دلیل نداشتن پشتوانه فنی در بحث پایه ای در استان قزوین است. این تیم از لحاظ فنی خوب بسته نشده و بازیکن تاثیرگذار ندارد. زمانی که تیم فوتبال نیرومحرکه واگذار می شود به طبع هم نباید انتظار داشت این تیم بتواند نتیجه بگیرد.

علی عظیمیان،در مورد وضعیت نامطلوب فوتسال استان و تیم آرش بتن گفت: بعد از منحل شدن تیم پوشینه بافت احساس می کردیم، تیم آرش بتن بتواند موفق باشد؛ ولی متاسفانه این تیم در حد لیگ دسته دوم بسته شده است و بازیکن در اندازه لیگ برترهم ندارد.

 وی ادامه داد: آرش بتن، اگر خواهان حضور در لیگ است، باید هم بازیکن جذب کند و هم از لحاظ فنی خود را تقویت کند. الان در استان مربیان مجرب هم داریم که می توانند به این تیم کمک کنند. تاسف بار این است که هر دو تیم پیکان و آرش بتن نتوانستند؛ حتی یک درصد هم انتظارات را برآورده کند.

رییس سابق هیأت فوتبال شهرستان قزوین در ادامه، ضمن اشاره به رسیدگی مدیران استان نسبت به ورزش خاطر نشان کرد: مسوولان استان از جمله؛ استانداری، تربیت بدنی و هیأت فوتبال باید در خصوص وضعیت فوتبال و فوتسال نشست هایی داشته باشند و آسیب شناسی کنند که چرا مشکل داریم و نتوانستیم اسپانسری جذب کنیم.متاسفانه خرد جمعی در فوتبال استان وجود ندارد. در قزوین بازیکن هست. باید مسایل مالی و فنی و مهمتر از همه مدیریت قوی وجود داشته باشد و وجود این فاکتورها می تواند وضع را بهتر کند. اگر مشکلات حل نشود امیدی به ماندن تیم های پیکان و آرش بتن در لیگ نیست.

 

 

منصوری:

ساختار فوتبال استان غلط است

تیم فوتبال پیام قزوین که تا چند سال پیش در لیگ استان و لیگ دسته سوم و تیم های پایه ای حضور مستمری داشت، به دلیل عدم حمایت های استانی و مهمتر از همه نبود اسپانسر عطای ماندن  را به لقایش بخشید.

حسین منصوری، مدیر سال های قبل تیم پیام معتقد است: برای ماندن در فوتبال ایران و استان باید بانک داشت! و یا آنقدر باید نیروی قوی داشت که مدیران تمایل به حمایت داشته باشند.

 این مدیر فوتبال در سالهای گذشته گفت: فوتبال ایران با لفظ تیمداری ماهیت پیدا می کند. باید بانک خصوصی، شرکت و یا پول به قدر کافی داشت تا کار مطلوب انجام شود و گرنه نمی توان در فوتبال ماند. اسپانسر قوی هم نمی تواند کاری کند؛زیرا ساختار فوتبال ما غلط است. اکثر تیم ها ی کشور دولتی هستند و تنها تیم خصوصی کشور استیل آذین است که آنها نیز نگران آینده کاری خود هستند.

وی در خصوص تیم پیکان افزود: حداقل انتظاری که قزوینی ها در اوایل کار از پیکان داشتند، این بود که پشتوانه سازی و حمایت از فوتبال استان داشته باشند که اینگونه نشد. اگر نیت ها خیر بود، به طبع وضع بهتر می شد که متاسفانه  چنین نشد و کسی هم دنبال بهتر کردن وضعیت فوتبال به ویژه برای نوجوانان و جوانان نیست.

منصوری در مورد فوتسال گفت: پوشینه بافت منحل می شود. آرش بتن با این نتایج که می گیرد، مشخص است که مشکل داریم. فرق قزوین و اصفهان این است که در اصفهان دو باشگاه ذوب آهن و سپاهان کار می کنند و حامی ورزش استان خود هستند. در قزوین تا وقتی که مشکلات حل نشود و نتوانیم تعامل و هماهنگی داشته باشیم، کاری از پیش نخواهد رفت.

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -