تبلیغات
نبرد ورزشی - اهانت به مفاخر فوتبال کشور

اهانت به مفاخر فوتبال کشور

شنبه 10 مهر 1389 11:35 ق.ظ

نویسنده : نبرد ورزشی

 

در هفته هشتم رقابت های فوتبال باشگاه دهای برتر کشور، روز شنبه در ورزشگاه یادگار امام تبریز، دیدار دو تیم پرسپولیس و شهرداری تبریز در حضور نزدیک به بیست هزار نفر تماشاگر آذری برگزار شد که در نهایت بازی با نتیجه 1 بر 1 به پایان رسید. از لحاظ کیفی مسابقه در سطح نسبتاً  پایینی انجام شد؛ ولی در عوض از لحاظ حاشیه ای بازی پر حادثه ای بود.

در فوتبال حرفه ای امروز هر بازیکنی با توجه به قرار دادی که بین خود و باشگاه مربوطه منعقد کرده است، مبلغی را دریافت می کند و می تواند به عنوان بازیکن آن باشگاه خود را معرفی کند.

کریم باقری نیز همانند سایر فوتبالیستان که در باشگاه های مختلفی بازی می کند، در لیگ برتر ایران و در تیم پرطرفدار پرسپولیس توپ می زند.

این بازیکن آذری که در اخلاقی ورزشی همانند ندارد، روز شنبه مورد بی لطفی تماشاگران تیم شهرداری قرار گرفت. همچنین دایی سرمربی قرمزها نیز همانند باقری، فحاشی های بسیاری را از سوی هواداران تیم مقابل تحمل کرد. در اینکه هواداران آذری بخصوص هواداران تیم شهرداری تبریز یا تراکتورسازی در پرشوری و حمایت از تیم خود در ایران بی همتا هستند، هیچ شک و تردیدی وجود ندارد؛ حتی می توان گفت که با آمدن تبریزی ها به لیگ، حال و هوای این مسابقات به کلی تغییر کرده و آمار تعداد هواداران مسابقات لیگ افزایش یافته است . تراکتورسازی، بعد از دو تیم پرطرفدار پایتخت، سومین تیم پرطرفدار ایران است؛ اما در قبال این همه امتیازات هواداران آذری، جای تعجب بسیاری وجود دارد که چطور به علی دایی، آقای گل فوتبال جهان که افتخارات متعددی را برای میهن اسلامی کسب کرده، توهین کنند و شخصیت او را زیر سوال ببرند.

علی دایی، یک فرد حرفه ای و آشنا به فوتبال است که با توجه به شرایط حال حاضر هدایت تیم دیگری را برعهده دارد و در این شرایط به باشگاهش تعهد دارد و با تمام توان برای موفقیت پرسپولیس تلاش می کند؛ ولی آیا این دلیل قانع کننده ای است که در دیدار با شهرداری به طور مکرر فحش بشنود و بی غیرت خطاب شود؟

 آیاعلی دایی تنها باید در تبریز یا شهرهای آذری زبان به فعالیت خود ادامه دهد؟ علی دایی فردی است که بارها اسم ایران را در مجالس مختلف خارجی و در اجلاس های رسمی فیفا قرارداده و افتخارات فراوانی کسب کرد ه است،پس به چه دلیلی، باید 90 دقیقه فحش بشنود؟

همچنین کریم باقری، دیگر بازیکن آذری پرسپولیس تهران مثل سرمربی تیم، بی غیرت لقب بگیرد. هیچ گاه شوت سرکش کریم باقری به سمت چارچوب تیم کره جنوبی و سایر افتخاراتی که این بازیکن خوش اخلاق برای این کشور کسب کرده از اذهان عمومی فراموش نمی شود؛ ولی انگار هواداران شهرداری تمامی این مسایل را فراموش کرده و به جای تشویق تیم خودشان مشغول به دشنام دادن به مفاخر ورزشی بودند.

نکته ی جالب در این خصوص دفاعیه مدیرعامل تیم شهرداری تبریز در برنامه 90 بود که در توجیح عمل زشت هواداران تیم خود از بی احترامی هواداران تیم پرسپولیس در بازی با تراکتورسازی نام برد. حال جای سوال است که بازی پرسپولیس – تراکتور چه ربطی به بی احترامی آذری ها به دو تن از اسطوره های فوتبال کشور دارد؟ آیا جواب اشتباه را باید با عمل اشتباه دیگری داد؟ شدت فحاشی هواداران تیم آذری به حدی بود که بارها در حین پخش مسابقه صدای بازی قطع می شد تا صدای این کلمات رکیک به گوش مردم نرسد.

وی افرادی را که مشغول فحاشی بودند تعداد کمی تلقی کرد ؛ولی صدای موجود نمایان می کرد که افراد بیشتری مشغول به انجام این عمل زشت بودند.

مهمان نوازی تبریزی ها تنها فحاشی نبود و آنها نیمکت ذخیره های تیم پرسپولیس را بارها با تعدادی سنگ که حدوداً دارای قطر 10-15 سانتی بود مورد حمله قرار دادند که با کمک خداوند هیچ کدام از این سنگ ها به افراد مورد نظر که بازیکنان میلیونی پرسپولیس و همچنین کادر فنی این تیم بودند، اصابت نکرد و آنها از این خطرجان سالن به در بردند. همه ما هموطن هستیم و خود را ایرانی می دانیم و این درست نیست که به هموطنان خود که تلاش زیادی برای سربلندی ایران انجام داده اند دشنام و ناسزا بدهیم. در بازی با شهرداری تبریز وقتی کریم باقری صاحب توپ می شد از سوی تماشاگران تیم تبریزی  می شد و همین کافی بود تا او نتواند تمرکز لازم برای گرفتن تصمیمات خود را داشته باشد. گل تیم شهرداری که با یک اوت دستی صورت گرفت هم با پاس گل باقری که از لحاظ روحی واقعاً در شرایط بدی قرار داشت،شکل گرفت و منجر به مساوی شدن بازی شد. دیگر ضربه ای که تماشاگران به این بازیکن تحمیل کردند، گرفتن کارت قرمز از داور مسابقه بود که منجر به این شد که او در دیدار بعدی پرسپولیس از روی سکوها بازی را نظاره کند.

حادثه ای که در ورزشگاه یادگار امام تبریز انجام گرفت، تنها اعضای تیم پرسپولیس را اندوهگین نکرد؛ بلکه کل کشور را متاثر نمود. تمام مردم هواداران تبریزی را معروف به حمایت 90 دقیقه ای از تیم خود می شناختند و پرشوری آنها زبانزد خاص و عام بود؛ ولی با این اتفاق کمی از آن شناخت کم رنگ و کم رنگ تر شده و شاید هم آن شناخت از بین برود.

به هر حال با این وضع فرهنگی استادیوم های ایران ،نمی توان امیدوار به داشتن هوادارانی  که تنها به حمایت از تیم خود مشغول اند  ،بود. اگر این مسابقه با همین جوی که روی سکوها قرار داشت، در مسابقات لیگ قهرمان آسیا انجام می شد، مسلماً محرومیت های گسترده ای را از سوی نمایندگان AFC در پی داشت؛ ولی جای شکر آن هست که این مسابقه در مسابقات لیگ انجام شد.

امیدواریم با تلاش دکتر شریفی، رییس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ، کمتر شاهد بی احترامی و حرمت شکنی به کسانی که برای فوتبال این کشور زحمات فراوانی کشیده اند باشیم .

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -