تبلیغات
نبرد ورزشی - وظیفه شهرداری در فوتبال چیست؟

وظیفه شهرداری در فوتبال چیست؟

یکشنبه 11 مهر 1389 10:19 ق.ظ

نویسنده : نبرد ورزشی

تنها سالن شهرداری به بخش خصوصی واگذار شد

وظیفه شهرداری درقبال ورزش چیست؟

 صادق افشار؛ در اخبار داشتیم، تنها سالن ورزشی شهرداری قزوین، به بخش خصوصی واگذار گردیده است. متاسفانه در سالهای اخیر با سیاست های غلط ، فضاها و اماکن ورزشی که با هزینه بیت المال ساخته شده، بنام خصوصی سازی در اختیار ارگانها ، سازمانها ؛یعنی شبه دولتی ها قرار می گیرد وآنها نیز با اجاره بهای سنگین در اختیار ورزشکاران علاقه مند قرار می دهند.

شهرداری به عنوان یک ارگان مردمی که متولی اصلی  ایجاد امکانات رفاهی –ورزشی  برای مردم است، متاسفانه در شهر قزوین همان اندک فضاهای ورزشی خود را نیز با اخذ اجاره بها در اختیار علاقه مندان قرار می دهد. اگر نگاهی به امکانات ورزشی شهرداری در سطح شهر بیاندازیم، ضعف های موجود را به خوبی لمس می کنیم.

در حال حاضر امکانات ورزشی شهرداری در مقایسه با آمار جمعیت شهر قزوین، زیر خط فقر است و متاسفانه علی رغم شعارها و تبلیغات انجام شده در طول فصل تابستان با برگزاری چند مسابقه ورزشی به صورت مقطعی آن هم در محله هایی بخصوص، رفع تکلیف شده است.

این واقعیت وجود دارد که شهرداری قزوین در پرداختن به ورزش و ایجاد امکانات موفق عمل نکرده و تنها در برخی از محله ها و پارک ها شاهد امکانات ورزشی هستیم.

عملکرد سازمان فرهنگی – ورزشی شهرداری نیز در برنامه های اوقات فراغت جای بحث دارد. برنامه های محدود ورزشی و برگزاری چند مسابقه ورزشی کم اهمیت و جمع کردن مردم در یک روز، نمی تواند انتظارات علاقه مندان را برآورده کند. اصولاً اجرای برنامه های ورزشی در شهرداری قزوین  به نظر می رسد،کارشناسی شده نیست و متاسفانه عزیزان در این سازمان  بجای رفع مشکلات و ایجاد صحیح برنامه های ورزشی با  صرف هزینه های بی مورد وغیر کارشناسی شده، فقط پول هدرمی کنند تا تولید خبر نمایند. مثلاً پرداختن چند میلیون به فلان هیأت ورزشی و برگزاری یک مسابقه نمایشی در یک روز، چه دردی از ورزش را درمان می کند و یا اینکه هیأت ورزشی با جمع کردن عده ای بنام ورزشکار آن هم از نوع حرفه ای، چه کمکی به رونق ورزش می تواند داشته باشد؟ باید بوجه ورزشی شهرداری قزوین که هزینه ای بالای 200 الی 300 میلیون تنها در فصل تابستان داشته است، با دیدی کارشناسی شده صرف امور ورزشی می شد.مثلاً با همین پول ،شهرداری می توانست در برخی محله ها و پارک ها، چمن مصنوعی برای قشر جوان و کم درآمد ایجاد کند و در اختیار ورزشکاران کم بضاعت قرار دهد.

 شهرداری متولی ورزش قهرمانی نیست که چند صد میلیون، آن هم برای یک نمایش خیابانی هزینه نماید؟ باید قبول کرد سازمان- فرهنگی ورزشی شهرداری در بخش ورزش عملکرد قابل دفاعی نداشته است و باید در این بخش مسوولان استان تجدید نظر نمایند. شما نگاهی به محله های فقیرنشین مثل هادی آباد، نواب، مولوی و راه آهن بیندازید که هیچ گونه امکانات ورزشی در این محله ها وجود ندارد، آن وقت سازمان فرهنگی- ورزشی شهرداری برای یک مسابقه یک ساعته چند میلیون آن هم برای ورزشکاران حرفه ای هزینه می کند!

به نظر می رسد شهرداری قزوین باید در عملکرد خود در بخش ورزش تجدید نظر نماید وراهکار جدیدی را برای رونق ورزش در سطح شهر ومحله ها در نظر بگیرد. «نبرد»، آمادگی دارد نقطه نظرات مسوولان شهرداری قزوین در حوزه فعالیت های ورزشی را منعکس نماید.

 

 

عدالت؛ حلقه مفقوده ورزش استان

استان قزوین، از حیث موقعیت جغرافیایی در بهترین وضعیت قرار دارد و از این بابت، باید با نگاهی عمیق به موضوع نگریست. آنچه در این میان مطرح است، ساختار کلی امکانات، بخصوص استقرار و توزیع نیازهای مردم در مسایل مختلف و در مناطق مختلف است.

شاید از نظر ورزشی، فقر امکانات را بتوان به وضوح دید و با مشاهده امکانات و ساختار ورزشی استان، اینگونه برداشت کرد که از حیث توزیع امکانات ورزشی در مناطق مختلف استان عدالت برقرار نشده است.

وقتی در غالب تیم های ورزشی به شهرهای تاکستان، بویین زهرا، آبیک و البرز و حتی برخی از مناطق اطراف قزوین سفر می کنیم، تازه متوجه می شویم تا چه حد کمبود امکانات وجود دارد. این موضوع سال هاست که به حالت خود باقی است و تاکنون اقدامی برای رفع مشکلات ورزشی در شهرستان ها و بخش های استان صورت نگرفته است.این در حالی است که اندک فضاهای ورزشی در سراسر استان، مثلا به بخش خصوصی واگذار گردیده است.

 استان قزوین با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و500 هزار نفر، از لحاظ امکانات ورزشی زیر خط فقر است و شاید اگر همین موقعیت فعلی نیز به درستی مدیریت شود، به نوعی می توان گفت جامعه ورزشی استان می توانند از امکانات ورزشی مطلوب و در حد انتظار برخوردار شوند.  به طور مثال در حال حاضر لیگ های فوتبال در سراسر استان برگزار می شود،از این رو باید به صراحت گفت که هیچ کدام از مجموعه های ورزشی از امکانات خوبی برخوردار نیستند. از زمین های ناهموار در شهرستانهای قزوین، تاکستان و بویین زهرا هر چه بگوییم کم گفته ایم که صدای همه را درآورده است.

بارها و بدفعات شاهد آن هستیم که امکانات ضعیف باعث آسیب دیدگی بازیکنان شده است. هفته قبل وقتی مسابقه فوتبال در شهرستان بویین زهرا برگزارشد، امکانات ضعیف  موجب تعجب همگان شد؛حتی از امکانات ابتدایی هم خبری نبود. ناهمواری های زمین، باعث نگرانی بازیکنان شده بود؛حتی داور مسابقه. چمن زمین در برخی از نقاط به اندازه ای بلند بود که به صورت علفزار درآمده بود؛ حتی وسیله ای برای کوتاه کردن آن هم وجود نداشت. تور دروازه ها از صد جا پاره بودند. واقعاً این مشکلات ابتدایی در ورزش باعث از بین رفتن انگیزه می شود. آیا نماینده ای که در زمان انتخابات مدام سنگ جوانان را به سینه می زند ویا مدیران ورزش استان، سری به این فضاهای ورزشی زده اند تا در جریان مشکلات قرار بگیرند؟ مشابه همین مساله نیز در قزوین و تاکستان وجود دارد؛ هر چند محمد منجم، مدیرکل تربیت بدنی تلاش می کند، حداقل چنین مشکلاتی در ورزش نباشد؛ اما در این میان وظیفه نمایندگان و مسوولان محلی چیست؟ امروز ورزش تنها سرگرمی سالم جوانان است، پس باید امکانات پرداختن به ورزش را نیز برای جوانان مهیا نماییم.

 

 

تقدیر و تشکر                     (ص اول، یک چهارم،عکس)

جناب آقای حاج محمد منجم، مدیرکل تربیت بدنی

جناب آقای مجید احمد پور، معاون ورزشی اداره کل تربیت بدنی

 جناب آقای سعید وزیری نژاد، مدیر عامل محترم سازمان فرهنگی- ورزشی شهرداری قزوین

جناب آقای مهدی طاهری، مسوول حقوقی اداره کل تربیت بدنی استان قزوین

جناب آقای  مهندس مجید رضایی، مدیر عامل آب وخاک استان قزوین

  جناب آقای محمدرضا نعمتی، مدیر استخر خصوصی غدیر قزوین

جناب آقای مهرداد سلطانی، مسوول ورزش شرکت برق استان قزوین

اعضای محترم هیأت رییسه اسکیت استان قزوین

بدین وسیله از حمایت ها و مساعدت شما سروران محترم در راستای توسعه و ارتقای ورزش اسکیت در استان تقدیر و تشکر نموده، برای شما از درگاه پروردگار متعال آرزوی سلامتی و موفقیت داریم.

حاج علی اکبر شالباف- رییس هیأت اسکیت استان قزوین

 

 

از سوی فدراسیون اسکیت کشور اعلام شد؛

هیأت اسکیت قزوین در رنکینگ چهارم کشور

هیأت اسکیت استان قزوین، در آخرین جدول رده بندی فدراسیون اسکیت ، در جایگاه چهارم کشور قرار گرفت.

دراین رده بندی که از سوی فدراسیون اسکیت اعلام گردید؛ هیأت اسکیت استان قزوین با کسب عناوینی مطلوب و شرکت در مسابقات کشوری در بین 31 استان و باشگاههای فعال در جایگاه چهارم قرار گرفت.

 

 

رحمانی، رییس کمیسیون فرهنگی- ورزشی شورای شهر تاکستان:

کمک های خوبی از سوی شهرداری به ورزش تاکستان صورت گرفته است

شهرام رحمانی، رییس کمیسیون فرهنگی- ورزشی شهرستان تاکستان در گفت و گو با خبرنگار نبرد گفت: در سال جاری شورا و شهرداری تاکستان تعامل بسیار مطلوبی با ورزش داشته و کمک های بسیار خوبی از سوی شورا به ورزش تاکستان صورت گرفته است.

رحمانی در ادامه گفت: با تعاملی که با ورزش داریم، در سال جاری به هیأت های ورزشی کمک شده و در راستای حمایت از قهرمانان ورزشی به ورزشکارانی که در میادین کشوری و بین المللی مقام کسب کرده اند، کمک شده است.

رییس کمیسیون فرهنگی - ورزشی شورای شهر تاکستان با اشاره به مشکلات ورزشی تاکستان گفت: متاسفانه علی رغم استعدادهای بیشماری که در این شهر وجود دارد، توزیع امکانات در سطح استان عادلانه نیست. باید مسوولان ورزشی استان در این مورد عدالت را رعایت کنند.

 

 

تابلونتایج هفته دوم دور برگشت فوتبال استان

پرسپولیس قزوین 2، گلها: حمید عبدالهی ، حمید نوروزی

طلایه داران بویین زهرا 1

داور: محمد دوستی، کمک ها: محمود بهرامی، محسن تقی پور، داور چهارم: محمد رمضانی

تاک مهر تاکستان: 4

پرسپولیس الوند : صفر

داور: خشایار عطایی ، کمک ها: مصطفی عزیزی، مجید افتخاری

سندن ایرانیان: 3

شاهین آبیک: 4، گل ها: وحید بیگی، 4 گل

داور: حسین علیجانی، کمک ها: ابراهیم آخوندی، ابوالفضل دوستی، داور چهارم: علی فرمانی

شهدای اشکور: 5

ضیاء شهر: 2

داور: محمد نجفی، کمک ها: موسی طارمی، محمد حاجیلو

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -