تبلیغات
نبرد ورزشی - زنگ تحول در ورزش مدارس

زنگ تحول در ورزش مدارس

یکشنبه 11 مهر 1389 10:24 ق.ظ

نویسنده : نبرد ورزشی

 

برگزاری مسابقات گروه های پایه در هیأتها و فدراسیونها آن شکوه و شور بازی های بزرگسالان را ندارد. مثلا مسابقات تیمهای امید، نوجوانان و جوانان فوتبال هرگز در سطح جامعه و رسانه ها انعکاس لازم را نمی یابد؛ حتی اگر دو تیم نوجوانان، جوانان، امید تیمهای مطرح در مقابل یکدیگر قرار می گیرند هم انعکاسی دیده نمی شود. مسابقات ورزشی در سطح آموزشگاهها آن شور و حال گذشته را ندارد و در برخی رشته ها اصلا مسابقه ای برگزار نمی شود.

در سالهای گذشته، بسیاری از قهرمانان ورزشی به خصوص در رشته های توپی مثل فوتبال، والیبال و بسکتبال تولید کننده ورزش مدارس بودند؛ ولی متاسفانه امروز خبری نیست.

 رکود ورزش در مدارس، به دلیل عدم برگزاری مسابقات متعدد و مدیریت صحیح است که عملاً  ورزش را در بین آینده سازان این کشور به خاموشی  فروبرده است.

 با شروع مهری دیگر و آمدن شور و اشتیاق به مدارس در کنار سایر دروس لازم است، مسوولان ورزش مدارس و سازمان آموزش و پرورش نگاهی کارشناسی شده به مقوله ورزش داشته باشند و با اختصاص بودجه کافی و فرصت مناسب زمینه را برای توسعه ورزش مدارس مهیا نمایند.

 به طور قطع برگزاری مسابقات دربین مدارس به سبک و سیاق گذشته می تواند زمینه تقویت ورزش در بین دانش آموزان را مهیا نماید.

با آغاز مدارس مدیران و دست اندرکاران شایسته است نسبت به موضوع ورزش اهمیت بدهند؛ چرا که کامل ترین نسخه سلامتی برای قشر جوان پرداختن به ورزش است.

 

 

ورزش رایگان کجاست؟

در حالی که مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، پرداختن به ورزش برای عموم مردم رایگان تعریف گردیده؛ ولی در عمل چنین مسئله ای در عصر کنونی مشاهده نمی شود.

فضاهای ورزشی با هزینه بیت المال احداث می شود و بدون کوچک ترین بازدهی بنام خصوصی سازی در اختیار ارگانها و سازمانها قرار می گیرد. آن وقت مردم عادی که از اوضاع اقتصادی مناسبی برخوردار نیستند، باید از جیب خودشان برای ورزش هزینه نمایند، این در حالی است که خانواده های کم بضاعت، حتی قادر به تهیه البسه ورزشی فرزاندان خود نیستند، چه برسد به اجاره سالن و اماکن ورزش برای فرزندان خود. وقتی امروز به روند ورزش در استان فکر می کنیم، به یک نتیجه ناامید کننده می رسیم و معلوم نیست با این سیاست های یک بام و دو هوا عاقبت ورزش ما به کجا ختم خواهد شد؟

 

 

محمدرجبی، قهرمان کشتی استان:

اهداف بزرگی در کشتی دارم

در مسابقات کشتی محلات قزوین به هیچ حریفی امان نداد و با اجرای فنون زیبا تمامی حریفان را شکست داد و قهرمان جوانان استانی شد. محمد رجبی، متولد 1373 کشتی را از سنین نونهالی زیر نظر مربیان و به خصوص پدرش شروع کرده است. در مسابقات مختلف استانی و کشوری حضور داشته و عناوین خوبی نیز کسب نموده است. مقام سوم کشتی آموزشگاههای کشور، از جمله این عناوین است.

این کشتی گیر آینده دار قزوینی که در وزن 63 کیلوگرم کشتی می گیرد، بسیار امیدوار است با تمرینات منظم و تلاش و پشتکار به اهداف بزرگی که در سردارد، برسد.

حضور در مسابقات معتبر جهانی و المپیک از بزرگترین آرزوهای محمدرجبی است. این کشتی گیر تکنیکی، موفقیت خود را مرهون زحمات پدرش می داند که همواره در کنار او قرار دارد. علی رجبی، پدر این کشتی گیر از پیشکسوتان کشتی استان  که امروز مربیگری فرزند خود را بر عهده دارد، الحق چه شایسته فنون کشتی را به او آموزش داده است.

محمد، امیدوار است با کسب عناوین قهرمانی در آینده بتواند زحمات طاقت فرسای پدر و مادرش و سایر مربیان خود را جبران کند و برای کشتی کشور افتخار آفرین باشد.

 

 

حاجی پور: برای تیمداری به گدایی افتاده ایم

«مگر ما متولی فوتسال هستیم. از روی عشق و علاقه وارد این کار شدیم. بابت تیمداری به گدایی افتاده ایم. ما تیمداری می کنیم، آن وقت عده ای دیگر باید از رنج ما بهره ببرند. منبع درآمدی نداریم. برای تهیه یک دست لباس، باید به هزار نفر رو بیندازیم، آخر دست هم هیچ کس کمکی نمی کند.همه به دنبال استفاده هستند. مگر می شود با دست خالی تیمداری کرد؟ در این شهر مغازه دار، راننده تاکسی از جیب خودشان برای فوتبال هزینه می کنند، عاقبت نیز مورد بی احترامی قرار می گیرند. خدا آخر و عاقبت ما به خیر کند، معلوم نیست بابت تیمداری کی از سر زندان در بیاوریم.»

این حرف های ابوطالب حاجی پور، مسوول تیم فوتسال الکتریکی حاجی پور است که بشدت از اوضاع و احوال فوتسال و نوع برخوردها دلگیر است.

تیم فوتسال الکتریکی حاجی پورکه چند سالی است در لیگ استان شرکت می کند، سال گذشته نماینده قزوین در زیر گروه کشور بود و با کلی زحمت به این مسابقات اعزام شد و به دلیل مشکلات مالی با کلی بدهی نتیجه ای نگرفت.

حاجی پور، در ادامه می گوید: در این شهر هیچ کس پاسخگوی زحمتکشان ورزشی نیست. موقع تیمداری و هزینه هرچه آدم بدبخت و بیچاره هستند،باید زحمت بکشند؛ اما همین که برنامه ای قرار است برگزار شود، آدمهای کله گنده که شکمشان پر است پیدا می شود. آخر ما نفهمیدم کی، باید مشکلات ورزش استان حل شود؟ در اداره تربیت بدنی، هیچ کس اختیاری ندارد. برای یک امضا کوچک، باید چند روزدوندگی کنیم. خدا به داد جوانان این شهر برسد. معلوم نیست چه موقعی آقایان به فکر حل کردن مشکلات ورزش می افتند. امثال ما که ناامید شده ایم و شاید آخرین سالی است که در ورزش هستیم.

 

 

سهم بی اعتنایی ما در اشتباه جوانان

در اخبار داشتیم، چند چهره مطرح ورزشی در کشور دچار مشکل شده اند و هم اکنون در پشت میله های زندان چشم انتظارمساعدت    جامعه ورزش هستند.

بدون هیچ تعارفی، از این که قرار است کمیته ای برای نجات ورزشکاران در بند تشکیل شود، خوشحالیم و از اهالی ورزش و به خصوص فوتبال که سرانجام به فکر نجات ستاره های ورزشی افتادند، قدردانی می کنیم؛ اما اتفاقاً در همین روزها که همه در تب و تاب کمک به اینگونه ورزشکاران هستند، می خواهیم بپرسیم؛ چرا این قدر دیر یادمان آمد، در ورزش ما کسانی هستند که نیازمند کمک هستند؟

امروز ورزشکار ستاره در بند و ده ها ستاره مثل او اگر در روزهایی که ورزش را کنار گذاشته با بی اعتنایی اهالی ورزش مواجه نمی شدند و به اصطلاح اگر آنها را به حال خودشان رها نمی شدند، امروز چنین حال و روزی نداشتند.

 آنها وقتی دوره اوجشان  تمام می شود، از لحاظ روحی و عاطفی مشکلات تازه ای پیدا می کنند و نمی توانند با خروج اجباری از دایره شهرت کنار بیایند. حالا حال روزشان همین است که می بینیم و می شنویم و غصه می خوریم، غافل از این که آنها محصول بی اعتنایی ما هستند.

روزی که از احتمال صدور حکم اعدام برای یک ستاره ورزشی ومعروف خبردار شدیم، باز هم قصه بی تفاوتی پیش آمد.

 امروز اگر جوانی مرتکب اشتباه شده است، ما هم به نوعی مقصر هستیم؛ چرا که آنها را بحال خودشان رها کرده ایم.

 بدون شک اگر از حال و روز این گونه افراد خبرداشتیم، امروز آنها را درپایان خط نمی دیدیم.

 

 

تکواندو دختران قزوین، نایب قهرمان شدند

تیم تکواندو دختران قزوین، نایب قهرمان نوجوانان کشور شدند.

در مسابقات تکواندو قهرمانی نوجوانان کشور، تیم دختران قزوین موفق شد برای اولین بار به مقام نایب قهرمانی برسد.

 

 

تمرینات پیکان برای دیدار با مس کرمان

تیم فوتبال پیکان قزوین، پس از استعفای شفاهی و ابقای احمدزاده، این روزها تمرینات آماده سازی خود را برای دیدار با تیمهای مس کرمان و سپاهان اصفهان در هفته دهم و یازدهم که در قزوین انجام می شود، پیگیری می کند.

در همین مورد مجید رضایی، مربی تیم فوتبال پیکان با  اشاره به روند تمرینات پیکان برای مقابله با تیمهای مس کرمان و سپاهان گفت: پس از برگزاری جلسه کادر فنی، تمرینات پیکان این روزها در کمال آرامش برگزار می شود و درصدد هستیم تا آغاز هفته دهم و دیدار با مس کرمان به یک هماهنگی مطلوب برسیم.

رضایی در مورد بازیهای تدارکاتی پیکان گفت: بدلیل تجربه تلخ گذشته و جلوگیری از آسیب دیدگی بازیکنان بازی تدارکاتی در دستور کار نداریم و تنها یک مسابقه با تیم امیدهای پیکان خواهیم داشت.

 

 

معرفی ورزشکاران برتر استان

میثم کاظمی،فوتبال

میثم کاظمی،متولد 1367 در قزوین،ورزش فوتبال را از سنین نونهالان ونوجونان در زمین های خاکی جنوب شهر قزوین آغاز کرد وبا پشتکار واستعداد بالا در تیم های منتخب قزوین بازی کرد.

این بازیکن مستعد فوتبال که در حال حاضر در تیم فوتبال پرسپولیس قزوین بازی می کند،همواره مورد توجه مربیان وکارشناسان بوده است وهمواره مهره تاثیر گذاری برای تیمش به شمار می رود.

کاظمی که سابقه بازی در تیم های نوجوانان،جوانان وامید استان را دارد در فصل گذشته به عنوان بهترین گلزن لیگ استان قزوین لقب گرفت ودر فصل جاری نیز از چهره های مطرح لیگ استان قزوین است.

این فوتبالیست مطرح استان امیدوار است، زمینه ای مهیا شود تا پله های ترقی را طی نماید. به دلیل عدم حضور تیم هایی چون پیکان و چند تیم دیگر در قزوین وانجام تمرینات آنها در خارج از قزوین عملا فرصتی برای خودنمایی امثال کاظمی ودهها فوتبالیست دیگر قزوین وجود ندارد.

فوتبالیست های جوان قزوین که تعداد آنها در سطح استان کم نیستند،به دلیل واگذاری تیم ها ی فوتبال به خارج از استان،شانس چندانی برای پیشرفت نخواهند داشت.

میثم کاظمی، در هفته ششم لیگ فوتبال قزوین باگلهای زیبایی که در دقایق پایانی مسابقه به ثمر رساند،ضمن ثبت پیروزی تیمش چهره برتر هفته لقب گرفت.

وی که در حال حاضر دانشجوی دانشگاه پیام نور قزوین است،آرزو دارد با کار وتلاش در بهترین تیم های کشور بازی کند.

میثم کاظمی،از مربیان خود که الفبای فوتبال را به وی آموخته اند،تقدیر وتشکر می نماید وامید است با توجه بیشتر مسوولان شاهد پیشرفت فوتبال در سطح استان قزوین باشیم.

این چهره مطرح فوتبال استان در پایان از زحمات پدر ومادر خود تشکر وقدردانی می نماید.  
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -